Fiskus nie dostanie PIT od nowych udziałów za aport
Przepis dotyczący neutralności podatkowej przy wymianie udziałów stosuje się również w przypadku więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze nabycie.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 7 grudnia 2016 r. (I SA/Gd 1350/16).
Stan faktyczny
Podatnik wystąpił o wykładnię przepisów o PIT i wyjaśnił, że planuje nabyć od podmiotu niepowiązanego udziały w polskiej spółce z o.o. Drugi z udziałowców, podobnie jak on, nie posiada samodzielnie większości udziałów w spółce ani praw głosu dających bezwzględną większość. Planowane jest wniesienie w drodze aportów udziałów do innej spółki (nabywająca). Wniesione udziały zapewnią spółce nabywającej bezwzględną większość praw głosów. Tym samym, nabywająca otrzyma w wyniku takich aportów liczbę udziałów spółki, która da jej bezwzględną większość praw głosów. W zamian za wnoszone wkłady niepieniężne wspólnicy otrzymają nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej (w związku z podjętą jedną uchwałą o podwyższeniu kapitału zakładowego). Podatnik zapytał czy w związku z tym powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce nabywającej. Sam uważał, że nie.
Innego zdania był fiskus. Zwrócił uwagę na to, jak od 1 stycznia 2015 r. zmienił się art. 24 ust. 8a ustawy o PIT. W ocenie urzędników, efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta